background

Panel wirusowy SARS CoV-2, grypa typ A, typ B oraz RSV

497 PLN
Kup teraz!
Panel wirusowy SARS CoV-2, grypa typ A, typ B oraz RSV met. Real Time RT-PCR

Badanie zawarte w pakiecie umożliwi rozróżnienie zakażeń wywołanych przez wirusa SARS-CoV-2 od zakażeń wirusem grypy typu A i B, a […]

Badanie zawarte w pakiecie umożliwi rozróżnienie zakażeń wywołanych przez wirusa SARS-CoV-2 od zakażeń wirusem grypy typu A i B, a także wirusem RSV. Respiratory Syncytial Virus (RSV) jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci. U dorosłych i starszych dzieci zazwyczaj ma łagodny przebieg, najbardziej narażone są niemowlęta, szczególnie wcześniaki oraz osoby starsze. RSV powoduje ciężkie zakażenia układu oddechowego, zapalenia oskrzeli i płuc. Wszystkie wymienione wyżej wirusy wskazują wiele podobieństw i wszystkie przenoszone są drogą kropelkową, poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną, ale również poprzez kontakt z zainfekowanymi powierzchniami czy przedmiotami. Również objawy są bardzo podobne, wszystkie wirusy powodują kaszel, gorączkę, bóle mięśni i stawów, osłabienie, ból gardła, czasem biegunkę. Jak przy większości wirusów najbardziej narażone na zakażenie są osoby, które ukończyły 65 rok życia, mają osłabioną odporność lub choroby współistniejące. Wysokoczuła metoda Real Time RT-PCR zapewnia wykrycie patogenów na wczesnym etapie rozwoju choroby. Podczas wykrycia wirusa RSV identyfikuje się jego dwa podtypy A i B, podobnie w przypadku grypy, identyfikuje się typy A i B.

Przygotowanie do badań

Badanie wysyłkowe. Wymaz powinien być pobrany rano, po przepłukaniu ust przegotowaną wodą lub po upływie około 3 godzin od ostatniego posiłku. Przed pobraniem materiału nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia. Wymaz powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej 2 godzinnego odstępu od zaaplikowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych (kropli, maści, aerozoli). Przed pobraniem materiału nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa. Przed pobraniem należy wyjąć ruchome protezy zębowe.

Pakiet zawiera następujące badania

  • SARS-CoV-2 (COVID-19) met. Real Time RT-PCR Kod badania: 4868
  • Grypa A, B oraz RSV met. Real Time RT-PCR Kod badania: 5354

Może zainteresuję Cię również