We wczesnej diagnostyce zakażenia wirusem SARS-CoV-2 bardzo pomocnym jest test antygenowy, jakościowy, który jest szybkim przesiewowym, chromatograficznym, immunochemicznym testem. W […]
We wczesnej diagnostyce zakażenia wirusem SARS-CoV-2 bardzo pomocnym jest test antygenowy, jakościowy, który jest szybkim przesiewowym, chromatograficznym, immunochemicznym testem. W wymazie z nosogardzieli wykrywa obecność antygenów wirusa SARS-CoV-2. Osoby wykazujące objawy zakażenia wirusem, podejrzewające możliwość kontaktu z osobą zakażoną lub osoby, które w ostatnim czasie przebywały w miejscu o wysokim współczynniku zakażenia są rekomendowane do wykonania tego testu. Wynik ujemny testu nie wyklucza aktywnej choroby, ze względu na jego ograniczoną czułość, natomiast wynik dodatni prawdopodobnie oznacza aktywną infekcję wirusem SARS-CoV-2 dzięki swojej wysokiej swoistości diagnostycznej. Dodatni wynik należy zweryfikować badaniem rekomendowanym przez WHO, czyli real time RT-PCR. Test pozwala na szybkie wdrożenie procedury związanej z postępowaniem wobec chorych na COVID-19. Wynik negatywny interpretuje się z uwzględnieniem analizy możliwości kontaktu badanego z zakażonymi, wywiadu epidemiologicznego i stanu klinicznego badanego.
Wymaz powinien być pobrany rano, po przepłukaniu ust przegotowaną wodą lub po upływie około 3 godzin od ostatniego posiłku. Przed pobraniem materiału nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia. Wymaz powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej 2 godzinnego odstępu od zaaplikowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych (kropli, maści, aerozoli). Przed pobraniem materiału nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa. Przed pobraniem należy wyjąć ruchome protezy zębowe.